תעודות יהלומים, התעודות שמשנות את שווי היהלום

תעודת היהלום היא מסמך כתוב המציין את תכונות היהלום. התעודה מפרטת את גודלו של היהלום, רמת בהירותו, חיתוכו, צבעו ולמעשה קובעת את איכותו. ביצוע בחינה זו של היהלום דורש ניסיון רב וכלים ייחודיים.

התעודות ניתנות ע"י מעבדות להערכת יהלומים, הפועלות ע"י מכונים עצמאיים המתמחים באבנים יקרות. כל אבן מוערכת ע"י מספר רב של פרמטרים, אך ארבעת הפרמטרים החשובים ביותר הם קראט, חיתוך, בהירות וצבע. התעודות מאפשרות ללקוח להשוות מחירים בין מספר יהלומים בעלי אותה איכות.

תעודות יהלומים

הערכת האבן ע"י מכונים אלו וקבלת התעודה, היא הדרך היחידה להעריך את ערכה האמיתי של האבן. באמצעותה יכול הלקוח לוודא כי קיבל את התמורה לכספו וכי לא נפל למעשה תרמית. חשיבותה של התעודה היא עצומה, שכן את מרבית הפגמים ביהלום אין ביכולת הלקוח לזהות בעינו ולכן ביצוע מעשי תרמית במכירת יהלומים הינו פשוט ביותר.

יהלומים עגולים

לתעודת היהלומים ישנם שימושים נוספים. התעודה תקל מאוד על לקוח במקרה שיחליט למכור את היהלום שברשותו. כמו-כן, התעודה משמשת לצרכי ביטוח של היהלום. במקרה של גניבה או אובדן, תהווה התעודה אומדן לשוויו של היהלום.

ברכישת יהלום יש לוודא קבלת תעודה ממכון מוכר. המכונים המוכרים ביותר הנחשבים לסמכות העליונה בכל הנוגע להערכת אבנים יקרות הם:

• International Gemological Institute (IGI)

• The Gemological Institute of America (GIA)

• The American Gem Society (AGS)

• The European Gemological Laboratories (EGL)

• High Council of Hoge Raad Voor Diamant (HRD)

מכונים אלו כאמור הינם מהטובים והמוכרים ביותר בתחום היהלומים ורוב מפיצי היהלומים עובדים איתם. לכן, ברכישת היהלום מומלץ מאוד לבקש תעודה מאחד ממכונים אלו. במידה והמוכר מסרב לבקשתכם, ייתכן ועליכם להיות חשדנים וזהירים יותר בביצוע עסקאות עמו.
מתן תעודה הוא חלק בלתי נפרד מכל עסקת רכישה של יהלומים, בקרב מפיצים בעלי מוניטין טוב.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *