הצטרפו אלינו וגלו עוד על נקיון יהלום

רמת הנקיון של יהלום נמדדת בעזרת מיקרוסקופ ובהגדלה של פי 10. אין אבן יקרה אחרת הנמדדת בצורה כה קפדנית. מדידה נכונה של נקיון יהלום צריכה לשקלל את כמות הפגמים ועד כמה הם ברורים לעין. מודד מקצועי ייקח בחשבון 6 פרמטרים לבדיקה ע"מ להעריך את רמת הנקיון של האבן. הפרמטרים הם מיקום הפגמים, גודלם, צבעם, מספרם, סוג הפגמים ועוביים.
בתעודת יהלום, רמת הנקיון מסומנת ע"י אותיות.

להלן פירוט הרמות מהטובה ביותר ועד הגרועה ביותר:

FL – ללא פגם. היהלום נקי מכל פגם בבחינה תחת הגדלה פי 10.

IF – ללא פגם פנימי. פנים היהלום נקי מכל פגם. חלקו החיצוני אינו מושלם. זאת בבחינה תחת הגדלה פי 10.

VVS2 – פגמים מזעריים. אפילו מומחים יתקשו לזהות פגמים בבחינה תחת הגדלה פי 10

VS2, VS1 – פגמים קטנים. קשה לזהות פגמים בבחינה תחת הגדלה פי 10.

SI3, SI2, SI1 – קל לזהות פגמים תחת הגדלה פי 10, ייתכן והפגמים ייראו לעין בלתי מזוינת.

I1 – הפגמים נראים בעין בלתי מזוינת.

I3, I2 – הפגמים בולטים מאוד בעין בלתי מזוינת ועלולים לסכן את עמידותו של היהלום.

נקיון יהלום

בבחירת יהלום יש להתחשב במספר גורמים וביניהם התקציב, הקראט, צבע היהלום והתכשיט בו ישובץ היהלום הרצוי. לדוגמא, אם בכוונתך לשבץ את היהלום בעגיל, תוכל להשתמש ביהלום בעל רמת צבע נמוכה יותר כיוון שבעצם ענידתם על האוזן, הם אינם חשופים למבט מקרוב. בטבעות אירוסין לעומת זאת, ייתכן שתעדיף לבחור בטבעת בעלת רמת צבע גבוהה יותר, כיוון שטבעת זאת נוטה למשוך מבטים קרובים יותר. בטבעות המשובצות במספר יהלומים, כנראה שתעדיף את האבן האמצעית בעלת רמת נקיון גבוהה ואת האבנים הצדדיות בעלות רמה נמוכה יותר של נקיון. אבנים אלו לרוב קטנות יותר מהאבן המרכזית ולכן יהיה קשה יותר להבחין בהן בפגמים.

למען האמת, אין צורך להשקיע כסף ברמת נקיון גבוהה שכן ההבדלים לעין בלתי מזוינת לא יראו החל מרמת SI2, SI3. בקניית יהלומים בעלי רמות נקיון שכאלו, ניתן לחסוך כסף רב אשר אותו ניתן יהיה להשקיע ביהלום גדול יותר או בצבע טוב יותר. כמו-כן, לבעלי תקציב לוחץ, נקיון היהלום היא המקום להתפשר ולחסוך את הכסף ע"מ לעמוד בתקציב ועדיין לרכוש יהלום איכותי ומרשים. המדדים השונים , שמשפיעים על טיבו של היהלום, ישפיעו גם באופן ישיר על מחירו של אותו יהלום. כך יהלום בעל נקיון גבוהה או בעל פגמים קטנים / מזעריים, יהיה בעל עלות גבוהה יותר מאשר יהלום בעל פגמים נראים לעין. נקיוןו של יהלום למעשה משפיעה על ניקיונו וצלילותו של היהלום, דבר שמקנה ליהלום את המראה הצלול והקרוב לשלמות. יהלומים עם פגמים יהיו גם פחות עמידים לרוב.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *