יהלומים

אומרים שיהלום הנו החבר הכי טוב של האישה. אולם, קנייה ללא הבנה בסיסית יכולה להיות החשש של כל גבר. אצל רוב האנשים קניית תכשיטים בפעם הראשונה מלווה בפחד וחוסר בטחון בגלל ההוצאה הניכרת והמורכבות של הנושא. בא לי יהלום, ריכז עבורכם את המדריך המלא לקניית יהלומים. המדריך כולל השכלה בנושא, טיפים לחסכון ושיפור חווית הקניה והמלצות מאת מומחים בתחום.

יהלומים

קניית יהלום – קביעת התקציב

לא משנה אם אתם מחפשים טבעת אירוסין, עגילים או שרשרת מומלץ להתחיל בקביעת תקציב. מחירי היהלומים משתנים מאוד בהתאם לטיבם , גודלם (קראט), צורתם וכן הלאה. גם תעודת היהלום משפיעה על מחירו. ככל שהחברה שנתנה את התעודה הנה יותר מוכרת ומוסמכת בעולם כך מחירו יגדל. תקציב הקנייה מורכב ממחיר האבן בנוסף לתכשיט שמחובר אליה (במידה ואתם קונים תכשיט כגון טבעת, עגילים או שרשרת). תקציב הקנייה הנו אינדיבידואלי לכל אחד, בהתאם ליכולתו הכספית, אך במידה ואתם רוכשים טבעת אירוסין ניתן להשתמש בכלל האצבע שהתקציב הנו בדרך כלל בגודל של משכורת חודשית אחת (בארצות הברית כשתי משכורות).

קניית יהלומים

טיב היהלום נמדד לפי ארבעת ה – C:

Cut

מדובר בטיב הליטוש ופרופורציות החיתוך (לא בצורתו). ככל שהליטוש מקצועי יותר והפרופורציות מדויקות יותר כך מחירו של היהלום יעלה. החיתוך של האבן קובע עד כמה היהלום חי ונוצץ ולכן, יש אנשים ששמים דגש מיוחד על ציון CUT גבוה. בכל מקרה, אנו לא ממליצים לקנות יהלום שה-CUT שלו פחות מטוב (GOOD) כיוון שאז האבן תראה יותר כמו זכוכית מאשר כמו יהלום. להמשך קריאה: חיתוך וליטוש יהלומים.

 חיתוך אידיאלי  חיתוך רדוד חיתוך עמוק
יהלום בעל חיתוך אידיאלי יהלום בעל חיתוך רדוד יהלום בעל חיתוך עמוק

 

Color

יהלומים מגיעים בכל צבע אפשרי אך מקובל לחשוב על יהלומים בצבע לבן. ככל שהצבע יותר לבן טהור ללא שילוב של צבע אחר כך האבן תהיה יותר יקרה ונדירה. יהלומנים מודדים צבע יהלום באותיות לועזיות מהנמוך ביותר (הלבן ביותר) – D בסדר אלפביתי עולה. ככל שהמרחק מ-D גדול יותר, היהלום פחות לבן ולכן יותר זול. להמשך קריאה: צבע יהלום.

צבעי יהלומים

 

*טיפ:כל רמה מעל דרגת ניקיון של SI2, לרוב אינה ניתנת לזיהוי בעין ללא מכשור מיוחד. לכן, אם אתם מעוניינים לחסוך בפרמטר מסוים של היהלום, אז זהו המקום בו תוכלו להתפשר בלי להרגיש את ההבדל.

ניקיון וצלילות Clarity

עקבות של מינרלים, פגמים ושריטות – יורידו מערך היהלום. לכן ככל שהאבן תהיה צלולה וללא פגמים כך תהיה יותר יקרה ונדירה. גם המיקום, גודל וצבע הפגמים משפיעים על דרגת הניקיון. ערך ה- CLARITY נמדד מ- I3 הנמוך ביותר עד ל-FL שזו הדרגה של היהלום הנקי ביותר. אנו לא ממליצים לקנות יהלום עם דרגת ניקיון הנמוכה מ-I1, מכיוון שאז יש פגם ביופיו וסכנה לשלמותו. יהלומים, הנם האבני חן היחידות שבודקים בהגדלה של פי 10 באמצעות לופה או מיקרוסקופ. מכיוון שלא ניתן לקבוע את ניקיון האבן ללא מכשור מיוחד, ישנה חשיבות, שמי שקובע את ניקיון האבן יהיה גורם חיצוני מוסמך ואף ייתן תעודת יהלומים. להמשך קריאה: ניקיון יהלומים.

גודל/משקל היהלום (Carat Weight)

קראט הנו משקל היהלום. קראט הוא חמישית גרם, 1 קראט = 0.2 גרם. ככל שמשקל היהלום גדול יותר כך הוא יותר נדיר ויקר. כמו-כן, ישנו מושג של גודלי קסם (Magic Sizes) של יהלומים. רוב האנשים רוצים אבן של חצי קראט ולא 0.45 קראט. לכן 0.5 קראט זה דוגמא ל- Magic Size. אותו דבר, לגבי אבן במשקל של 1 קראט. רוב האנשים לא ירצו לקנות של יהלום במשקל של 0.95 קראט אלא ירצו לקנות 1 קראט מלא.

 

תעודות יהלומים

קניית יהלומים דומה לרכישת רכב משומש. לא היית קונה רכב משומש ללא בדיקה של מכון בדיקה חיצוני מורשה, אלא אם כן, אתה מכונאי רכב. מכיוון, שאתה לא יהלומן, אנחנו ממליצים לא לסמוך על המילה של המוכר אלא לדרוש תעודת יהלומים ממכון גמולוגי מוכר ומוסמך בעל שם עולמי. ישנם מספר מכונים ידועים כגון GIA, EGL, IGI, IGL ועוד. אך גם כאן יש הבדלים בין מכון למכון ולכן כאשר משווים מחירים בין יהלומים, רצוי להשוות בין יהלומים בעלי אותו סוג תעודה. יש להבדיל בין תעודת יהלומים לבין הערכת שווי יהלומים. הערכת שווי אינה תעודה אלא כשמה כן היא, הערכה בלבד אשר מיועדת בעיקר עבור חברת הביטוח ולרוב מנופחת במידה רבה מהמחיר שאתם משלמים. לקריאה נוספת והבנה מעמיקה יותר של תוצאות הבדיקות לחץ בקישור להלן: תעודות יהלומים

שיבוץ היהלום בתכשיט

במידה ואתם מעוניינים לקנות תכשיט יהלומים ריכזנו עבורכם דגשים, טיפים והמלצות לגבי כל אחד מסוגי התכשיטים הבאים:טבעת אירוסין, עגילי יהלום, שרשרת יהלומים, צמידי יהלומים.

*טיפ: לא לפחד לוותר קצת על האיכות בשביל יהלום גדול יותר. המקצוענים הכי טובים אינם מבדילים בעין בין דרגת צבע אחת או דרגת ניקיון אחת.

בחירת היהלום המתאים לכם, תלויה באיזה טיפוס אתם משתייכים – הפרפקציוניסט אשר רוצה את האבן הכי איכותית בכל הפרמטרים האפשריים ומוכן להתפשר על הגודל בשביל זה, הטיפוס השני מעוניין ביהלום הכי גדול על חשבון טיב ויופי והטיפוס השלישי שמנסה למצוא את האיזון המושלם בין גודל היהלום לאיכותו. כמו-כן, סוג התכשיט מהווה שיקול בבחירת היהלום. רוב האנשים מוכנים להתפשר על דרגת ניקיון כאשר מדובר על עגילים, רחוק יחסית מהמבט של הסביבה, לעומת, טבעת אירוסין שעליה מסתכלים יותר בדקדקנות. רוב האוכלוסייה, כ-80%, משתייכים לקבוצה השלישית אשר מעוניינת לשלב בין גודל היהלום לטיבו.

 

צורות יהלומים (Shapes)

לאחר קביעת התקציב, הגיע הרגע לבחור את צורת היהלום שאותו תקנו. צורות מסוימות הנן יקרות יותר מצורות אחרות של יהלומים. הצורה היקרה ביותר הנה הצורה העגולה (היהלום הקלאסי). ניתן לקרוא על כל צורה וצורה בלחיצה על הקישור המתאים להלן: צורות יהלומים

     
עגול פרינסס אובלי טיפה
     
מרקיזה אמרלד רדיאנט מרובע
   
לב קושיון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *