הנושא הכי חשוב בעולם התכשיטים – ביטוח יהלומים

כבר נאמר כי התכשיטים, הם ידידיה הטובים ביותר של האישה. ועל ידידים צריך לשמור, לכן נתמקד במאמר זה באיך עושים זאת, מה עושים כשמאבדים תכשיט, איך לדאוג שנפוצה באופן מלא ושאלות אחרות.

המאמר כתוב כפניה בלשון נקבה אף שהוא מיועד לנשים וגברים כאחד.

טבעת יהלום
ראשית: בקבלת הפוליסה, קראי היטב את תנאי המיגון הנדרשים. למניעת ספקות בקשי לכך חיזוק מסוכן הביטוח. אם אינך מסוגלת או אינך מעוניינת לעמוד באיזה מהדרישות, הודיעי על כך מיד לסוכן הביטוח ובכתב.

אילו כיסויים נפוצים בביטוחי הדירות לביטוח התכשיטים?

הביטוחים הנפוצים הם הביטוח "המקיף" וביטוח "כל הסיכונים".
שני הכיסויים נרכשים בביטוח תכולת הדירה ובבסיסם מכסים נזקי אש, גניבה, פריצה, שוד, התפוצצות, שיטפון ונזקי טבע .

מהו הביטוח המקיף?

ביטוח זה מכסה את התכשיטים בבית בלבד כנגד סיכוני אש, גניבה, פריצה ושוד במגבלות הבאות:
הפיצוי יוגבל ל- 2% מסכום הביטוח לפריט (על כל 100,000 שקל סכום ביטוח תכולה כיסוי לתכשיט מוגבל ל- 2,000 ₪) ובסה"כ מבוטחים כל תכשיטיך עד 10% מערך התכולה.
אם ערך תכשיטיך לפריט או בסה"כ גבוהים מאמור לעיל, ואינך רוצה להתפשר על הגבלות אלה, עליך לספק מראש הערכת תכשיטים מקצועית לחברת הביטוח, כזו שנעשית ע"י צורף או סוקר מטעם חברת הביטוח ולשלם דמי ביטוח נוספים בגין ההפרש.
אם קיימת הערכת תכשיטים שנמסרה מראש למבטח וניתן כיסוי לכך – הכיסוי אינו מוגבל.

מהו ביטוח כל הסיכונים?

ביטוח זה מרחיב את הכיסוי לתכשיטיך גם מחוץ לדירתך כאשר הם ענודים עליך או נישאים איתך, או בהיותם בכספת במלון (בארץ) למקרה אובדן, גניבה ושוד.
בביטוח זה חובה לספק הערכת תכשיטים מקצועית.
באופן אבסורדי, על אף שהכיסוי מכסה את התכשיטים בכל מקום בארץ בעת היותם צמודים אליך, אם יגנבו מהדירה, דווקא כאן, בטריטוריה שלך, הם עשויים שלא להיות מבוטחים אם לא קיימת את דרישות המיגון של הדירה כמו דלת מסוג פלדלת, אזעקה וכו'.
ניתן להרחיב את הכיסוי לחו"ל, גם לתקופה קצרה בתמורה לתשלום דמי ביטוח נוספים.

מה עדיף, הערכת צורף או סוקר מטעם חברת הביטוח?

בזמן רכישת תכשיט, תדאגי לקבל הערכה לצרכי ביטוח. אם יש לך תכשיטים שאין לך הערכה לגביהם מומלץ לדאוג להערכה מקצועית. אפשר לעשות זאת אצל צורף (בתשלום) והדבר כרוך בסיכון של "סחיבת" התכשיטים אליו. אפשרות אחרת היא לבקש מסוכן הביטוח לשלוח סוקר שיעריך את כל רכושך בבית (מבנה ותכולה) ובהזדמנות זו שיבצע הערכה מקצועית של התכשיטים. סקר כזה אינו כרוך בדרך כלל בתשלום.

האם לקחת את התכשיטים לים או עדיף להשאירם בבית?

לא מומלץ לקחת את כל התכשיטים לים, גם אם את מבוטחת בכיסוי "כל הסיכונים". במוקדם או במאוחר ממתינים לך הגנבים הפוטנציאלים. חברת הביטוח אמורה לפצותך גם במקרה כזה, אבל עשויה להטיל ספק במהימנות הסיפור ו/או לטעון שזלזלת בהגנה עליהם ונהגת כך כי סמכת על הביטוח.

ביטוח יהלומים
איך להגן על התכשיטים בבית
תכשיטים שאינם בשימוש קבוע מומלץ להסתיר ורצוי בכספת. מחירי הכספות היום מתחילים ממאות שקלים וניתן לרתק אותה לקיר או רצפה במקום מוסתר. כמובן שזה לא ימנע לחלוטין את הסיכון, אבל עשוי לצמצם אותו. בנסיעות לבתי מלון מומלץ לבדוק מראש קיומה של כספת בחדר, אם אין ברירה ניתן להפקידם בכספת הקבלה של מלון.

האם התכשיטים מבוטחים בבית גם אם אינני מתגוררת בה תקופה ארוכה?דירה שאינה מאוישת – נחשבת דירה אשר לא מתגוררים בה יותר מ- 60 יום. במקרה כזה מתבטל הכיסוי לגניבה ופריצה (אגב, גם לנזקי מים), אלא אם תדווחי על כוונתך זו לחברת הביטוח ובתמורה לתשלום דמי ביטוח נוספים.

ש השתתפות עצמית?
קודם כל-כן. ההשתתפות העצמית הינה הסכום הראשוני אשר את אמורה לשאת בה. ההשתתפות העצמית המקובלת הינה כ- 400 ₪. ניתן להגדילה על מנת לזכות בהנחה בתשלום דמי הביטוח. כדאי שתשווי את גובה ההנחה אל מול הגידול בהשתתפות כי במרבית המקרים הדבר אינו כלכלי.

אז זה אומר שמיותר לבטח תכשיטים שערכם מתחת להשתתפות העצמית?
לא. משום שלעיתים יגנבו לך מספר תכשיטים או גם תכולה אחרת באותו האירוע וגם אז תהיה ההשתתפות העצמית אחת בלבד לאירוע כולו. מצד שני אל תשכחי למה ביטחת את התכשיט היחיד שאבד שערכו היה נמוך מההשתתפות. מיותר לכעוס סתם על עצמך או על הסוכן.

אבד, נגנב, נשדד – מה עושים??
ראשית, לא להילחץ. זה כבר קרה. שנית לעשות את הפעולות הבאות:
1. להתקשר בהקדם ולהודיע לסוכן הביטוח.
2. למסור הודעה במשטרה. נכון שקרוב לוודאי שהם לא יעשו כלום, אבל ללא אישור הודעה במשטרה לא תטופל התביעה ע"י חברת הביטוח.
3. להעביר לסוכן הביטוח את אישור המשטרה בצרוף הערכת המומחה אם ישנה.
4. יתכן וחברת הביטוח תשלח אליך חוקר מטעמה (הסיכוי גדל יחד עם ערך הנזק). בקשי לראות תעודת חוקר וודאי עם סוכן הביטוח כי הוא נשלח מטעם חברת הביטוח שלך. אל לך לחשוש ממנו. ספרי בדיוק מה קרה. סביר שהוא ינסה עליך כמה מניפולציות, היצמדי לאמת.

החוקר מבקש שאבדק במכשיר הפוליגרף, האם אני חייבת?
לא! אינך חייבת. הפוליגרף אינו קביל בבית משפט ומשמעות הדבר כי אמינותו אינה מוכחת. החוקר עלול להחתים אותו על מסמך לבדיקת פוליגרף שבו את מסכימה כי תוצאותיו יחייבו את שני הצדדים. באם תחתמי בכל זאת, יהיו תוצאות הבדיקה מחייבות. במקרה הצורך צייני שברצונך להתייעץ עם עוה"ד שלך.

חברת הביטוח סירבה לשלם לי בטענה שהפרזתי בתביעה, האם זו זכותה?
חברת הביטוח רשאית לחלט (לא לשלם) את התביעה כולה אם היא תצליח להוכיח מרמה בהגשת התביעה. כלומר אם נגנבו 3 פריטים ונטען לגניבת 5 פריטים מתוך כוונה להוציא כספים במרמה מחברת הביטוח, היא רשאית על פי חוק שלא לשלם את התביעה כולה. חובת ההוכחה במקרה זה היא על חברת הביטוח.

הסוכן הודיע לי שמשלמים לי רק חלק מהתביעה או דוחים אותה, מה עושים?
ראשית, דרשי לקבל את הדחיה בכתב. חברת הביטוח לא תוכל לטעון בעתיד טענות שאינן כתובות במכתב וגם אינה רשאית לדחות את התביעה במשפט כללי כמו "לא מצאנו לנכון שמגיע לך".

למרות הערכת הצורף חברת הביטוח שילמה פחות?
ביטוח אינו נערך במרבית המקרים על בסיס "ערך מוסכם" אלא על בסיס ערך שיפוי אשר יחזיר אותך ככל האפשר למצבך לפני האירוע. לכן, אם חלו ירידות בערך הזהב או היהלומים וניתן לקבל את הפריט "המדוייק" בערך נמוך יותר, כנראה שתפוצי בהתאם. אך תוודאי שאכן ניתן לשחזר את הפריט בכספי הביטוח.

האם אני מחוייבת לרכוש את אותו התכשיט?
לא. אינך מחוייבת לרכוש את הפריט/ים שנגנבו ע"מ לקבל את תגמולי הביטוח המגיעים לך.

 

אילו מסמכים אדרש להציג במקרה אובדן?
האישורים שתדרשי להם הם: אישור הודעה במשטרה, קבלת רכישה או הערכת צורף או סקר שערך סוקר מטעם חברת הביטוח המפרט את התכשיט וערכו.

אם אין לי כל אישור, אינני מבוטחת?
לא בהכרח. אך הכיסוי יהיה מוגבל כאמור בסעיף המסביר את הכיסוי ל"מקיף" ואולי תזכי למעט מבטי אי אימון אך לא יהיה בהעדר מסמך מוכיח בכדי לא לפצות אותך במגבלות הפוליסה. אם יש לך תמונות בהן את מצולמת עם התכשיט או סרט וידיאו, זה יעזור.

תוך כמה זמן אקבל תשלום?
המבטחת חייבת לפצותך
בתוך 30 יום מיום שנמסרו לה כל המסמכים והמידע הרלוונטי שדרשה לצורך התביעה.

הסוכן אמר לי
מומלץ שהתקשורת שלכם עם סוכן הביטוח תעשה ותענה בכתב. אתם יכולים להיעזר לצורך כך גם בדואר האלקטרוני. אם ענו לכם בעל פה, תשלחו סיכום בכתב. אל תרפו אם לא נענתם או שהתשובה לא היתה מספקת.

כתבה זו הינה כללית ואינה מחליפה התייחסות ספציפית למקרה, לפוליסה ותנאיה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *